+385 40 868 133 ured@svetimartin-zupa.hr

ODREDBE O SLAVLJU BOŽIĆA SUKLADNO NAJNOVIJIM EPIDEMIOLOŠKIM MJERAMA

Dodano : 19.12.2020

Sukladno ovlasti koju je dana 16. prosinca o. g. Kongregacija za bogoštovlje i disciplinu sakramenata povjerila mjesnim ordinarijima, djelomično ukinuvši odredbe kan. 905 §2, svim svećenicima koji vrše pastoralnu službu dajem dopuštenje da na dan svetkovine Božića (25. prosinca), Marije Bogorodice (1. siječnja) i Bogojavljenja (6. siječnja), slave i četiri svete mise.
S obzirom na najnovije proglašene epidemiološke mjere, dostavljam Vam sljedeće odredbe vezane uz slavlje Božića:

1. Svete mise u božićno vrijeme, a osobito polnoćku, prilagodite koliko je moguće trajanjem, a poradi toga neka homilije bude kratke i prikladne trenutku;

2. Svete mise polnoćke neka se slave u ranijim terminima negoli je to uobičajeno, a na način da završe do 22 sata, kako u filijalnim, tako i u župnim crkvama;

3. Na božićnim svetim misama, dana 24. i 25. prosinca, broj vjernika potrebno je ograničiti u skladu sa sljedećim:

– broj vjernika koji mogu istovremeno biti u crkvi ovisi o unutarnjoj površini crkve na način da ne smije biti više od jednog vjernika na sedam (7) kvadratnih metara prostora crkve (izostavivši pri računanju površine crkve prostor oltara);

– između vjernika istovremeno treba osigurati dva metra razmaka u svim smjerovima, s time da između članova istoga kućanstva nije potrebno osigurati navedeni razmak;

– obavijest o najvećem dopuštenom broju vjernika na misi treba biti jasno istaknuta na ulazu u crkvu, a župnik je dužan pobrinuti se da zaduži osobu ili osobe koje će regulirati način i broj vjernika koji ulaze u crkvu; s obzirom da članovi obitelji istoga kućanstva smiju na označenom mjestu biti zajedno bez razmaka, isti se na obavijesti o broju računaju kao jedna osoba, tako da je moguće da će u crkvi biti i malo više osoba od istaknutog broja, jer čine članove istog kućanstva. U svakom slučaju, članovi istoga kućanstva moraju prema ostalim vjernicima biti udaljeni dva metra.

– kako bi se osigurala dovoljna udaljenost najbolje je svaki drugi red klupa ostaviti praznim, označivši pritom koje su klupe i mjesta predviđeni za vjernike, a koje se ne mogu koristiti.

– u pričesnoj procesiji vjernici neka održavaju razmak od dva metra i, ondje gdje je to moguće, neka svetoj pričesti pristupaju kroz sredinu crkve, a na svoja se mjesta vraćaju s lijeve i desne strane crkve;

– svi su obvezni cijelo vrijeme nositi maske (svećenik, ministranti, čitači, itd.), a maska se smije skinuti jedino neposredno prije primanja svete pričesti; svi koji se nalaze na oltarnom prostoru jednako tako neka među sobom poštuju propisani razmak;

– nema zborskog pjevanja (stoga ni proba ni božićnih koncerata), a dopušteno je za vrijeme misnih slavlja kratko i jednostavno pučko pjevanje uz pratnju orgulja, osobito naših lijepih božićnih pjesama, ali na svojim mjestima;

– vjernike upozorite da se prilikom čestitanja Božića ne zadržavaju u crkvi ili ispred nje, kao i da pritom izbjegavaju ikakav fizički kontakt i održavaju potrebnu udaljenost. Ispred crkava za vrijeme misnog slavlja dopušteno je okupljanje najviše 25 osoba.Prije i nakon dana svetkovine Božića, 25. prosinca, broj vjernika i dalje mora biti u skladu s epidemiološkim mjerama na snazi (najviše 25 osoba u crkvi), bez obzira na kvadraturu prostora.

Dragi svećenici, pozivam vas da se strogo i odgovorno pridržavamo i ovih mjera, s obzirom da su iste dane uz isključivi uvjet da osiguramo njihovo dosljedno provođenje, na što smo se obvezali, a kako bismo božićne svete mise ipak mogli slaviti u zajedništvu sa svojim vjernicima!

Želim Vam svima radostan i blagoslovljen Božić!

Bože Radoš
varaždinski biskup

Pročitajte još

Zahvala za blagoslov kuća i obitelji!

Ove godine blagoslov obitelji i kuća je primilo 770 obitelji, više od lani, a ipak manje nego preklani. Ove godine bilo je novih obitelji koji su primili blagoslov, obitelji koji su uselili u novu kuću ili su kupili kuću i sada su naši župljani. Neke obitelji koje...