+385 40 868 133 ured@svetimartin-zupa.hr

POBOŽNOST KRIŽNOG PUTA PO ČITAVOJ ŽUPI

Dodano : 26.02.2013

U nedjelju 24. veljače 2013. godine po čitavoj župi Sveti Martin na Muri održana je pobožnost križnog puta. Pobožnost križnog puta započela je u 9.30 sati u župnoj crkvi sa uvodnom molitvom, a na kraju križnog puta u 17.00 sati održana je sveta misa u župnoj crkvi. Iako je padala u početku kiša i bila magla i djelomice bio snijeg po stazi na križnom putu sudjelovao je lijepi broj vjernika. Tako je npr. između Žabnika i Hlapičine bilo i preko 500 ljudi, dok je između Jurovčaka i Čestijanca bilo manje. Dosta ljudi je bilo samo na nekoliko postaja, ovisno o dobi i mogućnosti.Bio je i određeni broj ljudi iz drugih župa. Dužina križnog puta je 22 km. Postaje križnog puta predmolili su ovogodišnji krizmanici.
Osim Isusa križ je nosio i Šimun Cirenac, ali mnogi su bili Šimuni Cirenci, tako da je dosta sudionika pomagalo nositi križ. Tijekom pobožnosti molilo se i pjevalo, a između Gradiščaka i Kapelščaka bila je šutnja, tada je svatko u svojem srcu na svoj način iznosio molitvu našem Spasitelju – Isus Kristu. Kod svake postaje križnog puta bio je i scenski prikaz dotične postaje.

U scenskom prikazu sudjelovali su vjernici naše župe:
Isus – Dejan Krajačić, Satnik – Martin Perčić
Šimun Cirenac – Leon Rešetar, Pilat – Tomislav Šajnović
Veronika – Katarina Šajnović, BDM Marija – Ana Marija Šajnović
Marija Magdalena – Ines Baumgartner, Vojnici – Renato Kristofić i Patrik Krznar

 

Često razmišljamo u svojem životu kako izbjeći križ, a pobožnost križnog puta doziva nam u svijest kako upravo preko križa i samo preko križa može doći uskrsnuće.

Pobožnost križnoga puta podsjeća nas na ona mjesta u Jeruzalemu na kojima je Isus prolazio do Golgote, da smrću svojom na križu otkupi i spasi sve ljude. I mi smo prolazili kroz mjesta naše župe, kako bismo još više bili svjesni na potrebu međusobne žrtve i prihvaćanja vlastitog križa.


Svim ljudima koji su se na bilo koji način angažirali oko same organizacije križnog puta bilo da djeluju u crkvenim ili laičkim udrugama neka Božja milost bude obilna nagrada, a mir u srcu i ljudska zahvala poticaj na još više dobrih djela.

 

 

 

 

 

 

Pročitajte još

Zahvala za blagoslov kuća i obitelji!

Ove godine blagoslov obitelji i kuća je primilo 770 obitelji, više od lani, a ipak manje nego preklani. Ove godine bilo je novih obitelji koji su primili blagoslov, obitelji koji su uselili u novu kuću ili su kupili kuću i sada su naši župljani. Neke obitelji koje...