Svijećnica 2022.

Dodano : 04.02.2022

Svijećnica ili Prikazanje Gospodinovo je crkveni blagdan koji se slavi 40 dana poslije Božića, što je 2. veljače. Blagdan se temelji na događaju koji opisuje evanđelist Luka navodeći da je Marija nakon određenog vremena od poroda morala, po Mojsijevu Zakonu, u Hram na tzv. očišćenje i posvećenje. Naime, u židovstvu se držalo da žena nakon poroda, a što je i biološki uvjetovano, prolazi kroz određeni period oporavka i čišćenja svoga tijela. S tim da su Židovi držali da taj period traje 40 dana, nakon kojih žena konačno opet može zajedno s ostalim narodom u Hram ili sinagogu.