+385 40 868 133 ured@svetimartin-zupa.hr

Zapisnik sa sastanka župnog Ekonomskog i Pastoralnog vijeća održanog 19. siječnja 2023.

Dodano : 20.01.2023

Zapisnik sa sastanka župnog   Ekonomskog  i Pastoralnog vijeća  Župe svetog Martina biskupa održanog  19. siječnja 2023.

Dnevni red:1.Čitanje zapisnika s prošlog sastanka  2.Financijski izvještaj za 2022. 3. Blagoslov obitelji  4.Obiteljski dar za 2023. 5. Radovi na župnom dvoru  6. Molitvene zajednice  7. Križni put po župi 8. Župni zbor mladih  9. Razno: a) Župno  “Vincekovo” b) Izlet u Pregradu  c) rođendani i imendani  d) neprimjereno verbalno i pisano izražavanje  prema župniku


Na početku sastanka bio je  blagoslov  župnog dvora u obnovi. Prigodnim riječima obratio nam se župnik vlč. Mladen Gorupić koji nas je potaknuo na ljubav i dobrotu u odnosu prema ljudima i na molitvu i zahvalnost prema Bogu. Predsjednik Župnog vijeća  gospodin Stanko Perčić  izrekao je kratki rezime događaja u Župi protekle godine i zahvalio se najzaslužnijim ljudima u materijalnom i duhovnom rastu Župe. U prvom redu to je gospodin Ivan Kutnjak koji puno svojeg slobodnog vremena provodi  u radovima i nadzoru radova na župnom dvoru i sve to čini od srca i besplatno, uručen mu je mali znak pažnje. Zahvala je upućena i našim zvonarima, orguljašima, ministrantima, čitačima, a posebno gospođi Katici koja samozatajno obavlja divovski posao čišćenja župne kuće u radovima, kuhanja i održavanja domaćinstva te svakodnevnog kuhanja za sve radnike  koji sudjeluju u radovima na župnoj kući. Gospođi Katici nesebično pomažu članice Caritasa  gospođa Darinka Karlovčec i gospođa Mirica Novak.  Domaćice su pripremile za ministrante  i sve prisutne domjenak te im od srca zahvaljujemo. Ministranti su dobili i svoju godišnju nagradu.


Ad 1.  Zapisnik s prošlog sastanka je bio javno  objavljen na web stranici Župe i kao prilog u župnom listiću tako da svi ljudi koji su htjeli, mogli su ga pročitati i konstruktivno se izjasniti o njemu.

Župni zvonari izjasnili su se oko kićenja crkve. U nedjelju aranžman na oltaru oni od srca daruju župi, a župa će financirati kićenje crkve prilikom većih blagdana i proštenja.

Crkve na području naše Župe grijat će se u nedjelju i na blagdane zbog visokih troškova energenata.

Ad 2.  Financijski izvještaj za 2022. godinu  smo pročitali i prokomentirali, a svi ljudi će  ga dobiti na misi kao prilog župnom listiću.

Ad 3. Blagoslov obitelji u našoj Župi odvijao se tijekom božićnog vremena. Župnik vlč. Mladen Gorupić, zvonar i ministranti uglavnom su bili lijepo dočekani u našim obiteljima. Zabrinjavajuća je činjenica da 200 katoličkih obitelji nije primilo katoličkog svećenika u svoju kuću. Svatko tko se deklarira kao vjernik, želi primati  sakramente , moli i živi vjernički život  ne bi se trebao bojati primiti svećenika u kuću. Blagoslov obitelji nadilazi nekakva osobna  neslaganja ili protivljenja  prema nekome ili nečemu nego je to blagoslov koji preko svećenika dolazi od Boga. Roditelji trebaju biti primjer svojoj djeci, a mnogi su odbijanjem blagoslova zapravo poslali lošu poruku svojoj djeci. Mišljenja smo da nikome nećemo ništa uskratiti zbog toga, ali  i čvrsti u upozorenju vjernicima da je njihova dužnost primiti blagoslov  i Isusa u kuću u osobi svećenika.

Ad 4. Obiteljski dar je novac kojim se financira održavanje Župe i jednim dijelom  Biskupije.  Na prošlom sastanku vijećnici su jednoglasno predložili i izglasali da to bude 50 eura. Svi su dobili obavijest preko župnog listića o tome. Mnogi su podmirili na blagoslovu obitelji obiteljski dar za 2023. godinu u starom iznosu. Mnoge obitelji ne plaćaju obiteljski dar, a traže  od crkve i svećenika mnoge usluge za sebe, usluge neće biti nikome uskraćene, ali vam stavljamo na razmišljanje, što biste vi učinili na mjestu svećenika? Svi smo skloni kritizirati druge, ali je najteže sebe pogledati u ogledalo. Svjesni smo teške materijalne situacije, ali se obiteljski dar može podmiriti i u više navrata. Gdje ima volje, postoji i način.

Ad 5. Radovi na župnoj kući se nastavljaju i dalje njima koordinira gospodin Ivan Kutnjak.

Napravljen je ravni krov i krovna izolacija, izvađeni su stari prozori i ugrađeni novi.

Već neko vrijeme župnik vlč. Mladen Gorupić i domaćica Katica žive u dosta teškim uvjetima.

Župnik, vlč. Mladen Gorupić izvijestio je sve  o financijskoj konstrukciji radova.

Varaždinska biskupija 355.262,00 kn; Općina 50 000 kn; Župljani 204.000 kn; Isplatili do sada 378. 202 kn; Ostalo 203. 789 kn

Ostalo je još malo novaca, a puno radova još nismo platili. Gospodin Kristofić još nije napravio završni račun, prozori nisu plaćeni, nadzor koji stoji 37 500 kn, zaštitu na radu. To su radovi koji su u tijeku, a treba još napraviti pregradne zidove, elektroinstalacije, centralno grijanje, vodovod, podove, glazure, sanitarije, keramiku, fasadu, balkone…Obzirom na slabo uključivanje župljana i poduzetnika u financijsku konstrukciju bit ćemo primorani s Biskupijom naći neko rješenje za zatvaranje financijske konstrukcije radova.

Ad 6.  U našoj župi redovito se održavaju tri molitvene zajednice i svatko je dobrodošao na molitvu i razmatranje na temelju biblijskog teksta.  Klanjanje  se također održava svaki tjedan te bi bilo lijepo da se držimo rasporeda i pripremimo redom : župne vijećnice, župni vijećnici, molitvene zajednice i mladi. Svatko tko želi sudjelovati, javi se župniku i dobrodošao je. Kritike pomažu da stalno nastojimo biti bolji, ali da bismo nešto kritizirali trebamo prvo doći i sudjelovati i tek onda uputiti konstruktivnu kritiku.

Ad 7.  Križni put po Župi održat će se u subotu 11.3. bez scenskog prikaza po čitavoj župi. Pozivamo sve ljude da se uključe u molitvu  i prinesu  križni put kao neku svoju žrtvu.

Ad 8. Župni zbor mladih vodi gospodin Sebastijan Nedeljko. Vrlo mali broj mladih se odaziva na probe jer nemaju vremena  sudjelovati na više različitih zborova prema njihovim riječima.  Sveti Augustin je rekao da tko pjeva stostruko moli pa se nadamo da će svi iznaći vremena da sudjeluju u više zborova. Održan je sastanak s voditeljima zborova, župnikom i župnim vijećnikom na kojem se nisu donijeli zaključci. Zaključak vijeća je da svi koji žele pjevati u župnom zboru mladih dolaze na probe i pjevaju na slavu Bogu, dobrodošli su, a također potičemo i djecu da se uključe u pjevanje  i dolaze na probe. Pjesma je molitva, opraštajmo si, ,  pjevajmo zajedno i molimo za sve nas.

Ad 9. Za vijećnike će se idući tjedan održati u župnoj klijeti “Vincekovo” 24. Siječnja u 16.30h.

  1. svibnja bit će organiziran izlet u Pregradu za župljane. Cijena i sve ostalo bit će poznato naknadno.

U viber grupi predsjednik Župnog vijeća uvijek svima uputi lijepe čestitke povodom rođendana  i imendana. To će činiti i dalje  za sve rođendane i poznate imendane.

Župnik je u više navrata doživio verbalne telefonske napade na sebe bez mogućnosti iznošenja svojeg viđenja neke situacije pa smo mišljenja da si neki župljani dozvoljavaju biti suci i odvjetnici, a zapravo su zaboravili staru rimsku izreku koja kaže da svaka medalja ima dvije strane. Ako netko ima neki problem koji treba riješiti sa župnikom neka lijepo uljudno kao čovjek dođe na farof i razgovara sa župnikom. Mišljenja smo da nije način slati župniku anonimne poruke, pisma, prijetnje…To je sramotno i  kukavičko djelo.  Svatko od nas mora stajati iza svojih riječi i rješavati probleme s osobom kojom ih ima, a ne ogovaranjem i klevetanjem po kafićima, anonimnim dopisima i prijetnjama.  Pitanje je kakvi smo mi kršćani ako se bavimo takvim stvarima, znamo li Božje zapovijedi i ima li za nas nešto sveto? Mi trebamo ljubiti jedni druge kao što Bog ljubi nas, trebamo opraštati i sa svakom osobom moći normalno ljudski razgovarati. “Tko je bez grijeha neka prvi baci kamen”

Bez dodatnih pitanja sastanak je završio u 20. 30 h


Zapisničar:   Ana Špoljarić                                                                                       Župnik: Mladen Gorupić           

Pročitajte još

Hodočašće u Mariju Bistricu 2024.

U subotu, 22. lipnja 2024., župljani Župe Sveti Martin na Muri krenuli su na tradicionalno hodočašće u Mariju Bistricu. Ovo hodočašće, koje se održava svake godine, privuklo je veliki broj vjernika iz svih krajeva naše župe, koji su se okupili kako bi zajednički...

Čestijancu proslavljeno proštenje svetog Antuna Padovanskoga

U nedjelju, 16. lipnja u Čestijancu je proslavljeno proštenje sv. Antuna Padovanskoga. Misno slavlje je predvodio vlć. Mladen Gorupić. Prije završnog blagoslova župnik je uputio riječi zahvale svim okupljenim. Poslije misnog slavlja bilo je prigodno druženje uz...